Umawiamy się

authors

admin

category

Randki Koszalin
7 views

Gdańsk – historia, zabytki

piątek, Sierpień 24th, 2018
Gdańsk – historia, zabytki
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Gdańsk. czyli z języka słowiańskiego tak zwane „mokradła” leżą tuż nad Zatoką Bałtycka, na wybrzeżu Polski. Miasto to należy do aglomeracji Trójmiejskiej, którą zamieszkuje 742 432 ludzi.

Przepiękne zabytki Gdańska, które należą do najcenniejszych zabytków Polski, odwiedzane są rok rocznie przez tysiące turystów z całego świata. Z całą pewnością godnym uwagi jest Kościół Świętego Jana, który ulokowany jest przy ulicy Świętojańskiej. Jest zachowany w stylu gotyckim, a pierwsza informacja o nim pochodzi z 1358 roku. Renesansowy ołtarz kościoła, który liczy sobie aż 12 metrów, jest bez wątpienia najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni. Ponadto, warto zwrócić uwagę na organy, które zostały wykonane przez Martena Friese.

Przybywając do Gdańska, nie można zapomnieć o najbardziej reprezentacyjnej ulicy, czyli o Długiej. Biegnie ona przez całe Główne Miasto. To właśnie na niej, nieopodal Dworu Artusa, znajduje się fontanna przedstawiająca Neptuna z Trójzębem. Rzeźba ta została odlana z brązu w 1615 roku.

Będąc w Gdańsku warto jest wybrać się do Muzeum Narodowego, które mieści się w dawnym Kościele Świętej Trójcy. Budowla ta jest symbolem późnogotyckiej architektury ceglanej. W zbiorach muzeum można natrafić na najsłynniejsze dzieło Hansa Memlinga – tryptyk ” Sąd Ostateczny”.

Wzdłuż ulicy Długiej biegną rzędy kamienic, które zostały odbudowane po II wojnie światowej. W tych oto budynkach, mieści się Dom Uphagena, liczne restauracje i kawiarnie, ale także wysokiej klasy apartamenty Gdańsk.

Pozostałe artykuły związane z podróżami:

Archiwa

Kategorie

t

o

p